سحرهای با صفا

سلام

نمی دانم این وضعیت مداحی های ایران کی می خواهد درست شود. هوار کشیدن و گفتن هرچه که می رسند، یکی از اصول لاینفکّ مداحی در ایران شده است. مثلاً اگر این سحرهای ماه مبارک، شبکه 3 را قبل از برنامه سمت خدا بگیرید، می بینید که فرازی از دعای ابوحمزه ثمالی را در حال پخش است. شخصی با سرعتی بسیار پایین به شیوه ی مداحی دارد دعای ابوحمزه را می خواند و معلوم است که در مجلس های شب زنده داری مرسوم در ماه رمضان ضبط شده است. کند خواندن دعا را که کنار بگذاریم تفسیر هایی که این مداح از دعا به ناف ملت می بندد توجه آدمی را به خود جلب می کند. نمی دانم چگونه به خود داجازه می دهند که کلام زیبا و شیوای امام معصوم (ع) را با تعبیرات خود مخلوط کنند. کمی فکر کافی است تا بفهمیم کاملترین و زیباترین نحوه راز و نیازی را که یک بنده می تواند با خدای خود داشته باشد، حضرت سید الساجدین (ع) در دعای ابوحمزه گنجانده اند. حال آیا بی انصافی نیست که 4 کلمه از دعا را بخوانیم و برای آن معادل یک پاراگراف معنی دلخواه و اغلب بی ربط، به خورد ملت بدهیم؟
من مانده‌ام با این همه تاکیدات مکرر علما به مداحان، باز این عزیزان از رسم خود دست نکشیده و روز به روز به روش های جدیدتر برای جلب مشتری روی می آورند. گریاندن مردم به هر قیمتی عواقب خوبی نخواهد داشت.

بگذریم؛ می خواهم یک توصیه برادرانه به شما بکنم. همانطور که می دانیم ماه رمضان با سرعت نور رو به پایان است. اگر تا حالا کاری نکرده اید که به دلتان بچسبد، کمی همت کنید سحرها را زودتر بیدار شوید و فقط بیدار باشید. اگر تلویزیون را هم روشن کنید شبکه های 2 و 3 برنامه های خوبی دارند که می توانید در حین خوردن سحری از آن لذت ببرید و در حین میل لقمه های آسمانی، کمی فکر کنید که در این لحظات در چه مسیری از زمان قرار گرفته اید. مسیری که جلوه زمانیِ کعبه و کربلاست. یعنی اگر در صحن مسجدالحرام، بیشتر مکان به ما شور بندگی می دهد، در این لحظات همان شور را زمان به ما می دهد. (جلوه‌ی زمان از مکان)… 12 روز دیگر بیشتر نمانده است؛ اگر تا کنون سحرها را به علت عدم میل به غذا از دست داده اید و فقط بیدار شده اید و نماز خوانده اید، از این پس کمی قبل تر بیدار شوید و از لحظاتی که هدیه خدا به بنده اش است، کمال استفاده را ببرید.

 

4 نظر در “سحرهای با صفا

  1. سلام
    نمیدانم اساسا چه سری در اون ساعات هست که این همه سفارش بهش شده! از ساعات آخر شب تا طلوع آفتاب. میگن حتی بیدار بودن صرف و مشغول بودن به کارهای عادی و روزانه هم در افزایش رزق و روزی(همه نوعش) تاثیر زیادی داره. چه سری در این زمان هست الله اعلم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *